שק שינה סינטטי או פוך?

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on google
Share on twitter

שקי שינה באים בגדלים וסוגים שונים, ובחירת שק שינה נכון לא תמיד תהיה הבחירה הקלה ביותר שאפשר לעשות. יצא לי להסתכל על ההבדלים בין שקי שינה פוך לעומת שקי שינה סינטטים, כמו כן גם על השימושים הטובים ביותר עבור שני הסוגים.
אתה עשוי לחשוב שכל שק שינה יהיה אידיאלי עבור כל סוג ההרפתקאות שתכננת, אבל לפעמים צריך שיהיה את הסוג הנכון של שק השינה שיכול לעשות את כל ההבדל כאשר יש למשל בחוץ מזג אוויר לא צפוי.

גם לשקי שינה סינטטים וגם לפוך יש תכונות ייחודיות וכל אחד מהם יעיל וטוב בדרך משלו. כל אחד מהם מתאים לסיטואציות שונות שלשמם הוא נוצר ומיועד. 
כדי לקבל הבנה טובה יותר של כמה מההבדלים העיקריים בין הסוגים, תצטרך להבין מאיזה חומרים שקי השינה האלה עשויים ואיזה יתרון כל החומרים האלה מביא לשולחן, לטיול/מסע שלך.

 

שקי שינה - פוך

פוך הוא אחד האלמנטים הטבעיים יותר שנוספו לשקי השינה והוא עשוי בעיקר מנוצות ציפורים, הוא ממלא את שק השינה, מה שגורם לשכבה שגורמת לנוחות וגם עוזרת לבידוד. 
בגלל שפוך הוא אלמנט טבעי וגם קל מאוד, זה לא הפתעה ששקי השינה  העשויים מפוך הם הרבה יותר קלים ויכולים גם להיות מקופלים לגודל הרבה יותר קטן מאשר שקי שינה סינטטיות. הפוך גם מספק בידוד נהדר כי הנוצות עוזרות לשמור שהאוויר לא יברח לכל הכיוונים.

בגלל שפוך הוא קצת עבה יותר, תוכלו גם למצוא שללא משטח שינה (מזרון), על משטחים קשים יותר, שק שינה מפוך יכול לספק לך מקום נוח יותר לישון עליו.


בידוד

פוך מספק הרבה בידוד עבור אותם ימי החורף הקרים. בהתאם לאיכות ולטווח המחירים של שק השינה מפוך שבחרת, תוכלו למצוא את כמות המילוי בתוך השק. ככל שיש יותר מילוי בתוך השק, ככה שק השינה ישמור על בידוד טוב יותר. 
פוך גם מגיע בטווחים שונים באיכות ואיכות טובה יותר יכולה להבטיח שהשק שלך מבודד יותר, תוך כדי גם לספק לך כרית עבה לישון עלייה. איכות טובה יותר של פוך אומרת שיהיה גם יותר מקום.

עמידות במים

כמו נוצות של ציפורים בגשם, פוך לא מחזיק מעמד כל כך בתנאי מזג האוויר הרטוב. שק שינה מפוך עדיין יכול לשמור לך על החום כשאתה בתוך אוהל עמיד למים, אבל ברגע שהמים יתחילו להיכנס לתוך האוהל ולמלא את החלק התחתון שלו, תגלו כי הפוך נוטה לספוג מהר את המים.
תכונות הבידוד של הפוך הופכות למבוזבזות כשאתה מוסיף מים, וזה תמיד העקב אכילס של מוצרי "לופט". הפוך בחלק הפנימי של שק השינה יתחיל להפוך להיות שטוח ברגע שהוא בא במגע עם לחות או נוזל, וזה יכול להיות מסוכן בתנאים קרים. 
ישנם, עם זאת, חומרים עמידים למים שניתן להוסיף לכיסוי של שק השינה, ככה שאם אתה מעוניין לצאת לטיול במזג אוויר קר/חורפי, תמיד ניתן לרכוש את החומרים האלה ולהוסיף על הכיסוי של שק השינה ולהסתדר גם בתנאים של מזג אוויר קר.

יכולת אחסון

בגלל כיסי האוויר שיש בשק השינה מפוך, יהיה לו תחושה נפוחה, ניתן להבחין שפוך ניתן לדחיסה בצורה טובה מאוד וזה די קל להוציא את כל האוויר משקי השינה האלה.
שקי שינה מפוך יכולים להיות מקופלים לגודל קטן מאוד מתוך הגודל המקורי, וזה באמת יכול להיות שימושי כאשר אם אתה תרמילאי או חובב טיולים.
שק השינה מפוך יכול להתאים בדיוק לתיק שלך, וגם במסע של מספר רב של קילומטרים אתה יכול אפילו לא להבחין שהוא נמצא בתוך התרמיל שלך.

עמידות

החוסן של הפוך הוא אחד המאפיינים העיקריים שיכול לגרום לך לרצות להשקיע בסוג זה של שקי השינה. הפוך עצמו גמיש למדי ואת שקי השינה אפשר אפילו למלא בעוד חומר ולמלא מחדש אם החומר נהרס. הדבר היחיד שיכול להרוס את שק השינה זה החומר החיצוני שלו ולא החומר שבתוכו. 

לשקי שינה מפוך יש אורח חיים מתוכנן של 10 שנים, תלוי כמה פעמים משתמשים בפועל בתנאים מאומצים בשק השינה, זה יכול גן להחזיק יותר שנים, מה שיבטיח שיש לך השקעה טובה בזמן קנייה של שק שינה מפוך.

בעיות קיימות

שקי שינה מפוך הם תוצר לוואי של תעשיית המזון (חיות) וזה לא נראה בעין יפה עם הרבה אירגונים ירוקים וצער בעלי חיים.

שימוש מומלץ

בגלל שניתן לשלב חומרים עמידים למים עם הפוך שיכולים לעזור לו לא להירטב, זה יהיה לא הוגן לומר שפוך אינו מתאים לאזורים רטובים, אבל זה בהחלט לא מומלץ לאזורים טרופיים שיש בעולם. 
פוך נחשב בדרך כלל לשק שינה טוב יותר בגלל האלמנטים הטבעיים שהוא כולל, אשר התפתחו עם בעלי החיים לאורך זמן כדי לעזור להם לעמוד בטמפרטורות של החורף. פוך הוא המתאים ביותר לטמפרטורות קרות יותר שבהן הלחות ונוזל שאתה נתקל בהם נוטים להיות מוצקים (קרח, שלג).

לבסוף, צריך לציין שפוך אינו משתנה במחיר יותר מידי אבל שקי שינה מפוך נוטים בדרך כלל להיות יותר יקרים מאשר המתחרים הסינטטים שלהם. 

 

שקי שינה - סינטטים

שק השינה הסינטטי הוא קצת יותר זול מאשר פוך שכן הוא לא עשוי ממוצרי בעלי חיים טבעיים וזה גם מה שהפך אותו לשק השינה המובחר למטיילים מזדמנים ותרמילאים.

בידוד

שקי שינה סינטטים לא מציעים בידוד רב כמו שקי השינה מפוך, אבל זה שומר לך על מספיק חום בכמה אזורים טרופיים יותר של העולם. עם מספר רב של חברות שונות שיצרו גרסה משלהם של מילוי לשק השינה, שניים מהם הפכו לפופולרים ביותר. 

סיבים קצרים וחוטים ארוכים הם הסוגים הנפוצים ביותר שמשתמשים כיום החברות.הסיבים הקצרים אמורים לחקות את המבנה של פלומה ב – 3D והם גם ממלאים את שק השינה עם אוויר כדי לשמור על בידוד.
את הסיבים האלה בדרך כלל ניתן לדחוס היטב, אבל בגלל שהם לא כל כך עמידים, הם יכולים לפגוע באורח החיים הכללי של שק השינה. החוטים הארוכים לא נדחסים בקלות וזה אומר שהם לא יכנסו בקלות לתוך התרמיל שלך.

החוטים הארוכים הם הרבה יותר עמידים, הם יתנו לך בידוד טוב יותר במחיר זול יותר מפוך, אבל הם ישקלו יותר בתוך התרמיל.

יכולת אחסון

בעוד היצרנים של שקי השינה הסינטטיים הצליחו לשחזר כמה מהיכולות של הפוך, יש להם למרבה הצער כמה בעיות בתחום העמידות ויכולת האחסון.
כשאתה מקפל שק שינה סינטטי ליד שק שינה מפוך, אתה יכול לראות בקלות את ההבדלים בגודל ובצורת האחסון שלהם.

שקי השינה הסינטטים הם כבדים יותר ותופסים יותר מקום בתוך התרמיל שלך, מה שיכול להיות בעיה כשאתה הולך לטיולים ארוכים.

עמידות במים

לשקי שינה סינטטים יש עדיפות גדולה לעומת הפוך כשמדברים על עניין המים. לשקי השינה הסינטטים עדיין יש קונים שמגיעים אליהם בגלל היכולת לשמור על חום ובידוד גם כאשר הם כמעט ספוגים לחלוטין.
משמעות הדבר היא שכשיש סופות רעמים טרופיים מסביבך ויש לך שק שינה סינטטי, תוכל איכשהו להצליח להישאר יבש וחם ועדיין ליהנות משינה יחסית טובה. שקי השינה הסינטטים גם עמידים למים מהבנייה שלהם וזה אומר שהם לא נותנים למים להיכנס לתוך המילוי שלהם.

שקי השינה הסינטטים מתייבשים גם הרבה יותר מהר משקי שינה העשויים מפוך, מה שמאוד משמעותי בזמן טיולים ויכול למנוע עיכובים מיותרים כאשר מחכים ששק השינה יתייבש.

מחיר

לשקי השינה הסינטטים יש גם מחירים אטרקטיבים יותר מאשר שקי השינה העשויים מפוך. גם החומרים שממנו עשויים שקי השינה הסינטטים זולים ויותר וגם יותר קל לייצר אותם מאשר שקי שינה מפוך, מה שאומר שתוכל תמיד למצוא שק שינה סינטטי זול יותר מאשר שק שינה מפוך. 

איכות החומרים עשויה להשתנות, פוליאסטר נפוץ בכל הצורות של שקי השינה הסינטטים, מה שגורם להם להיות פופלרים יותר בהרבה מקרים.

שימוש מומלץ

בעוד שמטיילים רציניים ותרמילאים ותיקים עדיין ירצו להשקיע בשק השינה שלהם וככל הנראה יקחו שק שינה מפוך, מטיילים מזדמנים, תרמילאים חדשים וחובבי הצלה של בעלי חיים, ימשכו יותר לכיוון של שק שינה סינטטי.

שק השינה מומלץ עבור מטיילים שמחפשים ליהנות באזורים הטרופיים של העולם, אבל תרמילאים שמוכנים לקחת כמה קילוגרמים מיותרים על מנת לחסוך כמה דולרים גם ימצאו שהם יכולים עדיין לקבל שינה טובה בלילה ולשמור לעצמם כמה דולרים כשהם בוחרים בשק השינה הסינטטי.

 

אז איזה מהם עדיף יותר?

זה בעצם הכל תלוי במצבים והסיבה לקנייה של שק השינה. שקי השינה מפוך הם הטובים ביותר במונחים של השקעה לטווח ארוך והם כדי לשמור לך על החום בטמפרטורות קרות, אבל האפשרות של שק השינה הסינטטי יחסוך לך כמה דולרים ויוודא שאתה נשאר חם בגשם.

פוך הוא הרבה יותר קל לנשיאה וגם קל יותר לאחסון בחלקים הקטנים יותר של התרמיל שלך, אבל שקי השינה הסינטטים יתייבשו הרבה יותר מהר ויחסכו לך זמן המתנה כאשר הם בסופו של דבר יירטבו או כשאתה תצטרך לעבור דרך נהר.

עכשיו ההחלטה היא שלכם

עכשיו כשיש לכם את העובדות, אתם אמורים להיות מסוגלים לקבל את ההחלטה הטובה ביותר עבור הצרכים שלכם כשמדובר בשק שינה העשוי מפוך לעומת שק שינה סינתטי. 

לא הצלחתם להחליט מה להזמין?
צריכים עזרה בהתלבטות?

שאלו בקבוצה ונשמח לעזור! 

כתיבת תגובה

סגירת תפריט